Talipes olarak da bilinen bir durumdur. Anormal şekil veya pozisyonu tanımlar. En yaygın türü kongenital talipes equinovarus veya kulakçık olarak da bilinir. Bu hastalık, doğumdan önce gelişir ve çocukların ayakları tipik olarak normalden daha küçüktür, aşağı ve içe doğru çarpıktır. Çarpık ayak ameliyatı uygulamasına erken başlanması, uzun vadede daha iyi sonuçlar elde etme olasılığını artırır.

Yine de, bu işlem genel olarak uzun süreli bir tedavidir ve çocukların düzenli takibi gerektirir. Bu hastalık genel olarak doğumda fark edilir ve röntgen, ultrason gibi görüntüleme testleri ile teşhis edilebilir. Operasyon erken yaşlarda başlar ve çoğunlukla birkaç farklı işlem yaklaşımının birleşimini içerir. Bu yöntemler fizik tedavi, alçı, atel ve bazen cerrahi işlemi içerir. Hedef, normal bir pozisyona getirip fonksiyonel hale getirmektir.

Çarpık Ayak Hastalığına Sebep Olan Etkenler

Çarpık Ayak Ameliyatı Riskli Midir?Bu sorun, genetik bir yatkınlık olabileceği düşünülen durumlardan biridir. Bir ailede bu rahatsızlığın öyküsü olan bir çocuğun da bu durumla doğma olasılığı daha yüksektir. Annenin hamilelik sırasında sigara içmesi veya bazı ilaçları alması bu duruma katkıda bulunur. Çevresel faktörlerin de bu bozukluğun gelişimine katkıda bulunduğu düşünülmektedir. Fetusun rahim içindeki pozisyonu da kemik şeklini etkileyebilir. Örneğin, bebeğin rahim içinde sıkışık bir pozisyonda olması, eklemin normalden farklı bir şekilde gelişmesine neden olur.

Bazı durumlar, nöromüsküler hastalıklar (spina bifida ) ve bazı genetik sendromlar (Down sendromu) bu duruma yol açar. Böyle bir durum söz konusu olduğunda çarpık ayak ameliyatı gerekebilir. Erkek çocuklar, kız çocuklara göre bu soruna sahip olma olasılığı daha yüksektir. Bu bozukluk çoğu zaman doğumdan önce ultrason taraması sırasında fark edilir. Teşhis konulduktan sonra, uygulama genel olarak doğumdan hemen sonra başlar. Fizik tedavi, alçılama, ateller ve bazen cerrahi dahil olmak üzere bir dizi farklı yaklaşımları içerebilir. Erken işlem en iyi sonuçları sağlar.

Çarpık Ayak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Çarpık Ayak Ameliyatı Riskli Midir?Cerrahi müdahale son seçenektir. Daha çok diğer operasyon çeşitlerinin (örneğin, Ponseti yöntemi gibi) başarısız olduğu durumlarda ya da ciddi durumlarda kullanılır. Cerrahi işlem düzeltmek, hareketini iyileştirmek ve kalıcı deformasyonları düzeltmek için gerçekleştirilir. Prosedür genel anestezi altında yapılır. İşlem sırasında, doktor üzerindeki kas, tendon, ligament ve bazen de kemikleri düzeltir. Bu, daha normal bir pozisyona getirir ve hareketi artırır.

Çarpık ayak ameliyatı ile hasarlı bölge düzeltildikten sonra, alçı uygulanır. İyileşme süresi boyunca bu pozisyonda sabit tutulur. İyileşme süreci, prosedürün büyüklüğüne ve çocuğun genel sağlığına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Ancak birkaç hafta ile birkaç ay arasında sürebilir. Tedaviden sonra çocuk bir süreliğine ortopedik ayakkabılar ve özel ateller kullanmak zorunda kalır. Bu, düzeltilmiş pozisyonunu korumak ve çarpıklığın tekrar oluşmasını önlemek için gereklidir.

Ayrıca, düzenli fizik seansları, yaralı kısmın gücünü ve hareketini artırmak için gereklidir. Bu yöntemin riskleri, her cerrahi işlemde olduğu gibi, enfeksiyon, kanama, sinir hasarı ile ilişkili riskleri içerir. Başarısı büyük ölçüde çocuğun spesifik durumuna, karmaşıklığına ve yapan cerrahın deneyimine bağlıdır. Unutulmaması gereken önemli bir nokta bulunmaktadır. Çarpık ayak ameliyatı genellikle uzun süreli bir süreç olduğu ve çocukların düzenli takibini gerektirdiğidir. Her çocuk farklı olduğu için, en iyi sonuçları elde etmek için plan çocuğun spesifik ihtiyaçlarına göre özelleştirilir.