Çocuk Ortopedisi

Çocuk ortopedisi bölümümüzle ilgili merak ettikleriniz için bizimle iletişime geçin.

Skolyoz

Skolyoz, omurganın yan tarafına doğru eğrilmesi ile karakterize olan bir durumdur. Genellikle çocukluk veya ergenlik döneminde ortaya çıkar ve kızlarda daha sık görülür. Skolyozun nedeni genellikle bilinmemektedir, ancak bazı durumlarda doğuştan gelen bir sorun olabilir.

Serebral Palsi

Serebral palsi (SP), beynin hareketi kontrol eden bölümlerinde oluşan hasar nedeniyle kas kontrolü ve koordinasyonu sorunlarına neden olan bir durumdur. SP, genellikle doğumdan önce, doğum sırasında veya bebeklik döneminde meydana gelen beyin hasarlarından kaynaklanır.

Kalça Çıkığı

Doğuştan kalça çıkığı, bir bebek doğduğunda kalça eklemindeki kemiklerin normal pozisyonda olmaması durumudur. Bu durum, kalça eklemindeki kemiklerin birbirinden ayrılması veya yer değiştirmesi sonucu ortaya çıkar. Belirtileri arasında bacaklarda farklı uzunluklar, bacakları farklı yönlere açamama bulunabilir.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Prof. Dr. Hasan Hilmi Muratlı

Çocuk Ortopedisi, çocuklarda ortaya çıkan kemik, kas ve eklemlerle ilgili problemleri teşhis etmek, tedavi etmek ve yönetmekle ilgilenen tıbbi bir uzmanlık dalıdır. Bu uzmanlık dalı, çocuklarda ortaya çıkan doğumsal (konjenital) ya da sonradan gelişen ortopedik sorunlarla ilgilenir. Çocuk ortopedisti, çocukların büyüme ve gelişim süreçlerine uygun olarak kemik, kas ve eklem problemlerine müdahale eder.

kalça protezi ameliyatı

Prof. Dr. Hasan Hilmi Muratlı Anlatıyor

Hasan Hilmi Muratlı Çocuk Ortopedisi hakkında merak ettiklerinizi cevaplandırıyor. Detaylı bilgi edinmek için videoyu izleyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Çocuk ortopedisi nedir?

Çocuk ortopedisi, çocuklarda ortaya çıkan kemik, kas ve eklemle ilgili problemleri teşhis etmek, tedavi etmek ve yönetmekle ilgilenen tıbbi bir uzmanlık dalıdır.

Çocuk ortopedisi hangi hastalıklara bakar?

Çocuk ortopedisi, çocuklarda görülen birçok ortopedik hastalığın yanı sıra çocuklarda yaşa bağlı kas ve kemik hastalıklarına da bakar. Bu hastalıklar arasında skolyoz, kalça çıkığı, ayak bileği çıkığı, serebral palsi gibi durumlar yer alır.

Çocuk ortopedisi hangi yaş grubundaki hastalara bakar?

Çocuk ortopedisi, bebeklik çağı dâhil olmak üzere 16 yaşına kadar hastalara yönelik tedavi oluşturmaktadır. Dışarıdan gelen fiziki etkenler ve doğumdan itibaren ortaya çıkan hastalıklardan yakınan kişilere yönelik tedavi yapılmaktadır.

Çocuklar için hangi tedavi yöntemleri daha güvenli?

Çocuklar için tedavi yöntemleri, çocukların yaş ve gelişim düzeylerine uygun olarak seçilir. Genellikle cerrahi olmayan tedaviler (örneğin, fizik tedavi ve ilaç tedavisi) öncelikli olarak tercih edilir.

Hangi durumlarda cerrahi müdahale gereklidir?

Cerrahi müdahale, hastalığın türüne ve şiddetine bağlı olarak gerekebilir. Örneğin, ilaç ve fizik tedavisi etkisiz kaldığında ya da kemik, kas ve eklem sorunları özellikle ciddi ve hayat kalitesini etkiliyorsa cerrahi müdahale gerekebilir.

info@hasanmuratli.com.tr

Marmara Üniversitesi / Okan Üniversitesi

Çalıştığım Hastaneler
Bana Danışın!

Ortopedi ile İlgili
Sorunlarınızı Danışın

Ortopedi ve Travmatoloji ile İlgili Soru ve Sorunlarınızı
Formu Doldurarak veya Telefon ile Ulaşarak Danışabilirsiniz!
0530 865 0955

    Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.