Protez kalça eklemi doğal kalça ekleminin yerine yerleştirilirken, protezin yerleştirilmesi sırasında yanlış pozisyona gelebilir veya protezin iç yüzeyiyle kalça kemiği arasında sürtünme olabilir. Kalça çıkığı belirtileri arasında ağrı, şişme ve hareket kısıtlılığı bulunmaktadır.

Kalça Çıkığı Belirtileri Neden Olur?

Kalça çıkığı, protez kalça eklemlerini koyarken ortaya çıkan bir hareket. Bu durumda protezin yerleştirilmesi sırasında yanlış pozisyona gelebilir veya protezin iç yüzeyiyle kalça kemiği arasında dişler olabilir. Bu durum belirtilerinin ortaya çıkarılması için yeterlidir.

Ameliyatlar arasında ağrı, şişme, hareket kısıtlılığı, protez kalça parçaları sesleri veya parçaları gibi basit olabilir.Kalça çıkığı genellikle travma sonucu oluşur. Ancak bazı yapılar, orijinal olan anatomik yapılara sahip veya dış organlardan da kalça çıkışına neden olabilir. Bunlar arasında;

Doğuştan olan anatomik göğüs genişliğine sahip, özellikle kalça eklemleri için güç olarak zayıf olan darbeler. Nörolojik organları, özellikle sinir sistemi hassasiyetini gözetimi altında.
Trafik kazaları, düşme veya yüksek enerjili sportif faaliyetlerin sonucunda oluşan travmalar kalça çıkığı belirtileri yaşamamıza neden olabilir.

Kırık veya çatlaklar olan kemikler. Artrit veya diğer eklem hastalıkları ve ileri yaş bulunur. Kalça çıkığının biçimsel neden olan etkenler faktörleri arasında genetik, hormonlar, yaş, cinsiyet, bilinçsiz spor yapma gibi faktörler de yer alabilir.

Kalça Çıkığı Belirtileri

Kalça Çıkığı Türleri

Bebeklerde Görülen Konjenital Kalça Çıkığı: Doğumda veya ilk yıllarda ortaya çıkan bir hareket. Bacakların arasındaki kıvrımlarda oluşur ve bebeklerin boyutlarının birbirine doğru genişlemesine neden olabilir. Bu durum, bebeklerin uzunluklarının uzunluğunda bir değişkene veya bagajın uzunluğuna neden olabilir.

Yetişkinlerde Görülen Akut Kalça Çıkığı: Bacak eklemlerinde oluşan bir ağrı veya sertliğin nedenidir. Bu durum genellikle travma, yaralanma veya yüksek düzeyde fiziksel aktivite nedeniyle ortaya çıkarır. Kalça bölgesi, ağrı, şişme ve hareket kısıtlılığı ile kendini gösterir.

Kronik kalça çıkığı: Kalça eklemleri içinde bir yerde sürekli bir şekilde oluşan bir çıkık olarak ortaya çıkıyor. Bu durum, kalça eklemi içinde yer alan kalça ve kalça içi kıkırdağı arasındaki fazla mesafeyi ifade eder. Genellikle belli bir yaş üzerindeki kişilerde kalça çıkığı belirtileri görülür ve osteoartrit (eklem araştırmaları) veya kemik yapısındaki yapısal anormallikler gibi unsurlardan dolayı meydana gelir.