Beyin ve omurilikte oluşan hasarlardan kaynaklanan bir hareket bozukluğudur. Bebeklik veya çocukluk döneminde meydana gelir ve büyümeye devam eder. Serebral palsi belirtileri, çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir ve her bireyde farklı şekilde belirtiler gösterebilir.

Serebral Palsi Belirtileri Nelerdir?

Çoğu hastalıkta olduğu gibi bu hastalıktada belirtiler bulunmaktadır. Serebral palsi belirtileri arasından bir veya birden fazlası yaşandığında bir doktorla görüşülmeli ve gerekirse tedavi olunmalı.
-Koordinasyon bozukluğu
-Hareket kısıtlılığı
-Spastisite (kasların sertleşmesi)
-Denge bozukluğu
-Egzersiz yapmakta zorluk
-Dil ve konuşma bozukluğu
-Görme ve işitme problemleri
-Sinir sistemi ile ilgili problemler

Serebral Palsi Tedavisi

Serebral Palsi Belirtileri
Fizik tedavi, okul ve sosyal hizmetler, ve araçlar ve ekipmanlar. Fizik tedavi, çocuğun hareket becerilerini geliştirmek için kullanılır, özellikle de hareketleri düzenlemek ve kas gücünü arttırmak için. Okul ve sosyal hizmetler, çocuğun eğitim ve sosyal hayatını desteklemek için kullanılır. 

Araçlar ve ekipmanlar, çocuğun günlük hayatını kolaylaştırmak için kullanılır, özellikle de yürüme, oturma, ve yemek yeme gibi temel işlevleri yerine getirmek için. Doktorlar ve uzmanlar, çocuğun ihtiyacına göre özel bir tedavi planı oluştururlar.

Serebral Palsi Hastalığına Neden Olan Faktörler

Bebeklik dönemi, embriyo veya fetusun gelişimi ile ilgili birçok faktörün etkisi altındadır. Bu nedenle, hastalığın sebepleri çeşitlidir ve her bireyde farklı olabilir. Ancak, en yaygın olarak bilinen sebep olarak belirtilen faktörler şunlar olabilir:

Bebeklik döneminde meydana gelen beyin enflamasyonları, beyin dokusunun hasar görmesine ve oluşmasına neden olabilir. Bebeklik döneminde meydana gelen beyin hasarı, bebekliğin ilk yıllarında meydana gelen bir kaza, enfeksiyon veya cerrahi gibi nedenlerle oluşabilir. 

Oksijen eksikliği, bebekliğin ilk yıllarında meydana gelen bir kaza, enfeksiyon veya cerrahi gibi nedenlerle oluşabilir. Beyin sıvısının aşırı miktarı, beyin dokusunun hasar görmesine neden olabilir.

Beyin dokusunun hasar görmesine ve oluşmasına neden olabilir. Serebral palsi belirtileri yaşanmasına neden olan bir diğer faktör ise anne hamileliği sırasında meydana gelen komplikasyonlar, bebekliğin ilk yıllarında meydana gelen bir kaza, enfeksiyon veya cerrahi gibi nedenlerle oluşabilir.