Kemik erimesi olarak da bilinen osteoporoz, belirli bir yaşın üzerindeki hastalarda karşılaşılan bir sağlık sorunudur. Gençlik döneminde rahatlıkla gerçekleştirilen hareketlerde gözle görülür değişimler başlar. Osteoporoz belirtileri olarak adlandırılan ve ileri yaşlarda şiddetini arttırmasıyla bilinir. Kas ve iskelet sistemindeki dokular zaman içerisinde hasara uğramaktadır. Vücutta bulunan kalsiyum değerinin azalmasından kaynaklı olduğu kaydedilir.

Kemik Erimesi

Ortopedi ve travmatoloji uzmanlığı çerçevesinde kemik erimesi veya diğer adıyla osteoporoza yönelik tedavi planı oluşturulur. Kişilerin güncel sağlık durumları, kas ve iskelet sistemlerine yönelik gerekli bilgiler edinilir. Alanında uzman hekim tarafından kişiye özel tedavi planı oluşturulur. Beraberinde hastanın günlük alışkanlıklarında değişikliklere gitmesi gerekir. Kemik erimesinin yarattığı olumsuz etkilerin önüne geçilir.

Osteoporoz (Kemik Erimesi) Nedir?

Genç yetişkinlerin iskelet ve kemik yapıları mineral bakımından son derece kuvvetlidir. Özellikle kalsiyum değerlerinin yüksek olması nedeniyle dayanıklı bir yapı olduğu bilinir. Fakat ilerleyen yıllarda osteoporoz nedeniyle eklem yapıları zarar görmeye başlamaktadır. Temel olarak yaşlanmaya bağlı olduğu tahmin edilir. Kemik yoğunluğunun ani bir şekilde düşmesi sonucunda meydana gelir. Dolayısıyla kemik ve eklem yapıları da daha hassaslaşır.

Boşluklu hale gelen kemiklerin çatlama ve kırılma riski artmaktadır. Kadınlarda kemik erimesinin oluşma olasılığı daha yüksektir. Bulguların vücudumuzda kalça, omurga ve el bilekleri üzerinde yoğunlaştığı kaydedilir. Genellikle radyolojik görüntüleme yöntemleri aracılığıyla teşhis edilir. Travmanın hangi bölgede olduğu ve boyutuna bağlı olarak uzman hekim tarafından tedavi planı oluşturulur.

Osteoporoz Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Kemik erimesi belirtileri, başlangıç evrelerindeyken kendini belli etmemektedir. Bireylerin kırık veya çatlama gibi olaylar yaşamadığı sürece fark edilmesi oldukça güçtür. Ortopedi ve travmatoloji uzmanlığı tarafından kemik yoğunluğunu analiz eden tetkikler neticesinde anlaşılabilir. İleri boyutlara ulaştığında ise hastanın yaşam standartlarını olumsuz yönde etkilemektedir.

Genellikle sırt ve omurga bölgesinde yoğun bir şekilde yaşanan ağrılarla kendini belli etmektedir. Ancak hastalarda belirgin bir bulgu ile anlaşılmaz. Yıllar içerisinde oluşan klinik bulguların günlük hayatı doğrudan etkilemesi sonucunda fark edilir. Kalsiyum değerindeki azalmanın yanı sıra kemiklerde deformasyon oluşumu ortaya çıkar. Mikro düzeydeki kırıklar nedeniyle kişiler şiddetli ağrılar yaşamaktadır.

Erken tanı ve teşhis oldukça önemlidir. Bu nedenle ortopedi ve travmatoloji uzmanlığı çerçevesinde düzenli olarak muayene olunmalıdır. Hastalarda görülen osteoporoz belirtileri ise şu şekilde sıralanabilir:

  • İskelet Sisteminde Görülen Şekil Bozuklukları
  • Kamburluk
  • Hastanın Boyunda Kısalma
  • Mikro Düzeyde Kırık
  • Nörolojik Bozukluklar

Osteoporoz Belirtileri

Osteoporoz Tedavi Yöntemleri

Kemik erimesi tedavisinde, belirtilerin şiddeti, risk etkenleri ve hastanın fizyolojik özellikleri gibi unsurlar dikkate alınır. Olumsuz belirtileri ortadan kaldıran kesin bir tedavi yöntemi yoktur. Önleyici nitelik taşıyan medikal tekniklerle kişinin yaşam kalitesi daha iyi hale getirilir. Düzenli yürüyüş ve egzersiz içeren tedavi planı uygulanır. Ek olarak doktorunuzun uygun görmesi halinde ilaç tedavisiyle de desteklenebilir.

Osteoporoz teşhisi alan kişilerin günlük alışkanlıklarını da bu doğrultuda düzenlemesi beklenir. Beslenme alışkanlıkları ve günlük aktivitelerde, hastanın eklem sağlığı dikkate alınarak bazı değişiklikler yapılır. Hastanın ihtiyaçları doğrultusunda ve uzman hekim kontrolünde sürecin ilerlemesi oldukça önemlidir. Böylelikle osteoporoz diğer adıyla kemik erimesinden kaynaklanan etkenlerin önüne geçilir. Osteoporoz belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.