Cerrahın, hastanın eklem anatomisine en uygun diz protezi pozisyonunu tasarlamasını ve uygulamasını sağlayan ileri teknolojiye robotik diz protezi cerrahisi denir.

Diz kireçlenmesine bağlı ortaya çıkan ağrı, hareket güçlüğü, yürüme zorluğu çeken kişilerde, günlük hayatında kısıtlamalar yaşayan ve diğer tedavi (ilaç, eklem içi enjeksiyonlar, fizik tedavi-egzersiz vb.) yöntemleri ile olumlu sonuç alamayan ya da kısa süre içerisinde aynı sorunlarla tekrar şikayet etmeye başlayan hastalara normal veya robotik diz protezi ameliyatı yapılması gerekir.

Robotik Diz Protezi Nasıl Yapılır?

Robotik diz protezi, doktor kontrolünde robot kullanılarak yapılan ameliyattır. Robotik cerrahi, cerrahın ameliyat bölgesini üç boyutlu net bir şekilde görmesini sağlayan ve el bileği şeklinde yapılan cihazlar yardımıyla cerrah kontrolünde, hatasız bir şekilde ameliyatın yapılmasını sağlar.

Yüksek çözünürlüklü görüntülemeye sahip olduğundan dolayı insan gözüyle görülmesi zor olan küçük doku ve damarlardaki onarımlar kolaylıkla yapılmaktadır. Küçük bir kesi ile yapılan ameliyatta komplikasyonlar daha az görülür. Ayrıca geleneksel ameliyatlara göre çok az kan kaybı ve ağrı olur.

Robotik Diz Protezi Ameliyatının Avantajları

robotik diz protezi

Diz protezi ameliyatı için doktor onayı almış tüm hastalar robotik diz protezi ameliyatını tercih edebilirler. Robotik diz protezinin en önemli avantajı, robot tarafından yapılan dijital ölçümler ve milimetrik yapılan hesaplamalar sayesinde kemik kesisinin tam olarak planlandığı gibi yapılabilmesidir. Bu durum protez ameliyatının başarısına büyük katkı sağlamaktadır. Bununla birlikte diğer avantalar şu şekilde sırlanabilir:

  • Ameliyat sonrası daha az ağrı oluşur.
  • Hasta ameliyattan sonra daha az hastanede kalır.
  • Daha hızlı iyileşme.
  • Emboli riski daha azdır.
  • Hasta proteze hemen alışır ve kendi dizi gibi hisseder.
  • Hastanın hareket kabiliyeti daha iyi olur.
  • Protezin ömrü daha da uzun olur. Bu ameliyata sizi ameliyat edecek olan ortopedi cerrahı ile daha detaylı görüşerek karar vermelisiniz. Ameliyatınızı yapacak olan doktorun diz protezleri ameliyatında deneyimli olması ve robot kullanma konusunda çok iyi kullanması gerekebilir. Robotik cerrahinin dezavantajı maalesef maliyetidir. Bizlerin önerisi ise bunu karşılayabilen ve cerrahın uygun gördüğü tüm hastalar robotik cerrahiyi seçecektir.

Yorumunu ekle