Diz eklemi, kritik önemi olan bir yapıdır. Günlük aktivitelerden yüksek oranda verim alabilmek adına eklem sağlığı son derece önemlidir. Diz kapağı ağrısı nedeniyle kişilerin yaşam kalitesinde düşüş gözlemlenir. Gençlik çağındaki bireyler, sporcular ve kilo problemi yaşayan hastalarda sıkça karşılaşılır. Ortopedi ve travmatoloji uzmanlığı çerçevesinde gerekli teşhisler yapılır. Bilgisayarlı tomografi ve ultrason gibi görüntüleme tetkikleri kullanılarak ayrıntılı inceleme yapılır.

Bireylerin yaşam tarzı ve beslenme koşullarına bağlantılı olarak diz eklemi rahatsızlıkları ortaya çıkmaktadır. Zaman içerisinde yumuşak doku da hasar kaybına uğrar. Çevresel etkenler sonucunda travma oluşumu söz konusudur. Enfeksiyon, diz kireçlenmesi, yaralanmalar ve diz kapağı kayması gibi rahatsızlıklar görülür. Uzman hekim tarafından hastanın talepleri doğrultusunda tedavi planı oluşturulur.

Diz Kapağı Ağrısı Neden Olur

Diz Kapağı Ağrısı Neyin Belirtisidir?

Genellikle diz ekleminin ön ve orta bölümlerindeki kendini belli etmektedir. Kronik hale gelen ağrıların belirtileri çok sayıda kişi tarafından yaşanır. Diz anatomisi ise oldukça karmaşık bir yapı olup rahatsızlığın net olarak anlaşılması için bilinmelidir. Patella, diz ekleminin hareketliliğini sağlamaktadır. Bacağın düzleştirilmesi ve eklemin bükülmesi görevlerini üstlenir. Bunlarla beraber bağ dokuları sayesinde de eklem yapısının bütünlüğü korunur.

Ağrı kesici ve diğer medikal yöntemlerle iyileşme görülmeyen durumlarda diz ağrısı oluşur. Özellikle kronik hale gelen şiddetli ağrılar nedeniyle yürüme ve koşma gibi aktiviteler olumsuz yönde etkilemektedir. Buz kompresi, ortopedik ayakkabı kullanımı ve dinlenme gibi tekniklerin ağrıyı azalttığı görülebilir. Fakat ileri seviyelerdeki rahatsızlıkların ortopedi ve travmatoloji uzmanlığından yararlanılır. Diz protezi ameliyatı gibi gelişmiş tekniklerden söz edilebilir.

Diz kapağı ağrısı dolayısıyla bireyler, farklı doğrultuda hareket ettirilir. Bu nedenle eklem yapısında bozukluklara rastlanır. Femur kemiğinin basınç görmesi sonucunda ortopedik rahatsızlıklar ortaya çıkar. Aynı zamanda eklem çevresindeki yumuşak dokuda da işlev kaybı görülebilir. Çoğunlukla osteoartrit, diğer adıyla diz kireçlenmesinin bireylerde kronik ağrılara sebep olduğu kaydedilir.

Tedavi Yöntemleri 

Her yaş grubundan hastayı doğrudan etkileyebilen bir durumdur. Diz kapağı ağrısı ileri boyutlara ulaştığında dinlenme esnasında da şiddetli bir eklem ağrısı yaşandığı kaydedilir. Erken dönemde müdahale edilmediği takdirde ciddi boyutlarda hasarlara sebep olabilir. Uzman doktor kontrolünde hastaya özel tetkikler yürütülür. Şişlik, güç kaybı ve eklemlerde işleyiş bakımından zayıflık gibi belirtiler ortaya çıkar.

Diz Kapağı

Tedavi planı oluşturulma esnasında hastanın ihtiyacına yönelik hareket edilir. Kişinin genel sağlık durumu ve kronik hastalıklarla ilgili bilgiler elde edilir. Uzman hekim tarafından yapılan fiziksel muayene oldukça belirleyicidir.  MR ve röntgen gibi ekipmanlarla diz eklemi detaylı olarak görüntülenir. Değerlendirme sürecinin sonucunda  tedavi planına karar verilir.

Diz eklemi ağrılarına yönelik uygulanan bazı tedavi yöntemleri bulunur. Rehabilitasyon amaçlı fizik tedavi egzersizlerine başvurulur. Eklem içerisine uygulanan enjeksiyon ve ilaç tedavisiyle iyileşme görülen hastalar da bulunur. Son olarak saydığımız yöntemlerden sonuç alamayan bireylerde cerrahi müdahale kapsamında tedavi edilir. Hastanın güncel sağlık durumuna uygun şekilde hareket edilir. Diz kapağı ağrısı teşhisi ve tedavi süreciyle ilgili sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.