Ayağın yere temas eden bölümünün normalden daha düz veya düzleştirilmiş olduğu bir durumdur. Normalde ayak tabanında bir kemer bulunur. Ayakta yürüyüş sırasında şok emici görevi görür. Bu hastalıkta ise kemerin oluşumu azalmıştır veya tamamen kaybolmuştur. Genel olarak ağrısız bir durum, ancak diğer ayak problemlerine yönelik düz tabanlık tedavisi gerekebilir.

Düz Tabanlık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ayakkabı seçimi çok önemlidir. Ayaklarınızı destekleyen ve tabanınızın altındaki yastıkları olan ayakkabılar tercih edin. Ayrıca fizyoterapistler, bu hastalık için egzersiz programları geliştirerek, kasları güçlendirirler. Süreç sonunda ayaklarınızın doğal kavislerini yeniden oluşturabilirler.

Düz Tabanlık TedavisiÖzel tabanlıklar, bu hastalığa sahip olan kişilerin ayaklarına ek destek sağlar. Ağrı kesiciler, ağrıyı hafifletmek ve belirtilerin etkisini azaltmak için kullanılabilir. Hastalığın ciddi olduğu durumlarda, cerrahi müdahale gerekebilir.

Ancak bireylerin, çoğu zaman günlük aktiviteleri ciddi şekilde etkilenmez. Beraberinde de şiddetli belirti veya ağrı yaşatmaz. Hastalığın ciddi olması durumunda cerrahi tedavi işlemine başvurulabilir. Tedavi yöntemi, bu hastalık semptomlarının şiddetine bağlıdır.

Eğer semptomlarınız hafifse, ayakkabı seçimi ve egzersiz programları yardımcı olabilir. Daha şiddetli semptomlarınız varsa, fizyoterapi, özel tabanlık ve hatta düz tabanlık tedavisi gibi cerrahi tedavi yöntemleri düşünülebilir. Ancak, tedaviye başlamadan önce doktorunuzla konuşmanız önemlidir.

Düz Tabanlığa Sebep Olan Faktörler

Genetik faktörlere bağlı oluşabildiğinden dolayı aile bireyleri arasında geçebilen bir hastalık olabilir. Belirli bir yaştan sonra ayaklarda yavaş yavaş düzleşme durumu söz konusu olabilir. Hamile kadınlar hormona bağlı değişiklikler ve diğer rahatsızlıklardan dolayı ayak yapılarında değişiklikler yaşayabilirler.

Normal bir düzeyden fazla kilo, ayaklara ek yük bindirerek düz tabanlığa neden olabilir. Ayak bileği, ayak ya da bacaklardaki yaralanmalar veya aşırı kullanım düz bu hastalığa neden olabilir. Ayaklar içeri doğru basarsa, ayak kemerleri çökebilir ve düz tabanlık veya birçok hastalık meydana gelebilir.

Ayakkabılar ayağın şekline uymazsa, bu hastalığa ve diğer ayak rahatsızlıklarına neden olabilir. Bazı bağ dokusu hastalıkları, ayak kemerlerinde zayıflık ve düz tabanlığa neden olabilir. Nöromüsküler hastalıklar, kas ve sinir sistemine zarar vererek bu hastalığa neden olabilir.

Eğer bu faktörlerden birine sahipseniz bir ortopedi ve travmatoloji uzmanıyla görüşerek hastalığınızın ciddiyeti hakkında bilgi almalı ve gerekirse düz tabanlık tedavisi olmalısınız.