Kalça eklemini ve çevresindeki dokuları etkileyen çeşitli durumları ifade eder. Bazı yaygın kalça problemleri osteoartrit, kalça sıkışması ve kalça labral gözyaşıdır. Bu gibi problemleri anlamamızı sağlayan bazı kalça problemleri belirtileri bulunmaktadır. Belirti yaşama durumu söz konusu olduğunda sorunu anlamak için kontrol ve testler yaptırılması gerekebilir.

Kalça Problemleri Belirtileri Nelerdir?

Kalça eklemi, kasık, uyluk veya kalçada ağrı, kalçada sertlik veya sınırlı hareket aralığı, kalçada gıcırdama, çıtlama veya patlama hissi, kalça bölgesinde şişlik veya hassasiyet ve kalçada uyuşma hissi gibi belirtiler bulunmaktadır.

Kalça sorunları yaşandığında, öncelikle ağrı ve şikayetlerin nedenini belirlemek için bir doktor veya fizyoterapistle konuşulması tavsiye edilir. Doktor ağrının görünümünü belirleyerek size en uygun tedaviyi veya egzersizleri önerebilir. Ayrıca, kalça problemi belirtileri ve ağrıya neden olan virüsleri azaltma veya ortadan kaldırma ve ağrıyı hafifletmek için ağrı kesici kullanmaya başlamanızı önerebilir.

Kalça Problemleri Belirtileri

Kalça Problemlerine Sebep Olan Etkenler

Yaşlanma, kalça eklemlerindeki sorunları ilerletebilir ve kaslar yıpranabilir, bu da kalça ağrısına yol açabilir. Aşırı yorgunluk, sürekli ağır aktivite, sıkışık ve uzun süre oturmak da sebep olabilir. Yapısal anomaliler, kalça çıkığı, kalça çatlakları ve kalça artroplastisi gibi merkezdeki ağrıya neden olabilir. Osteoartrit yani kalça eklemlerinin yıpranması, eklemlerin ve çene kemiğinin aşınması da problem ve belirtiler yaşanmasına neden olabilir.

Kalça problemlerinin tedavisi, şikayetlerine, nedenine ve genel sağlık oranlarına göre değişir. Aşağıdaki yöntemler kalça problemlerinin tedavisinde kullanılabilir:
-Ağrı kesici ve antienflamatuvar ilaçlar
-Fizik tedavi ve egzersiz terapisi
-İlaçsız yönlendirme (örneğin, buz uygulamaları, kullanım egzersizleri)
-İnce iğne tedavisi (örneğin, epidural steroid anestezileri)
-Cerrahi müdahale (total kalça protezi)
Eğer kalça problemleri yaşıyorsanız ve tedavi olmanız gerekiyorsa size en uygun tedavi yöntemini bulmak için doktorunuza yaşadığınız kalça problemleri belirtileri hakkında bilgi vermeniz gerekir.