Kalça eklemi rahatsızlıkları, cerrahi müdahale yöntemleri sonucunda tedavi edilmektedir. Ancak tedavi ertesi dönemde hastaların merak ettiği bazı konular bulunur. Kalça protezi ameliyatı sonrası yürüme ve eklem işlevlerinin nasıl gerçekleştirileceği sıkça sorulur. Bu nedenle operasyon sonrası uzman hekime danışılmalıdır. Hastaların ne yapıp yapmaması gerektiğiyle alakalı bilgilendirilmesi oldukça önemlidir. Etkili bir iyileşme dönemi geçirilmesi adına uzman hekimler tarafından takip edilir.

Cerrahi müdahale ertesinde belirli bir süre boyunca medikal cihazlardan yardım alınmalıdır. Eklem sağlığı açısından yürüme esnasında hastaların günlük aktivitelerini kolaylaştırdığı gözlemlenir. Kalça protezi operasyonunun olumlu yönde etki etmesini sağlamaktadır. Hastanın kendi kendine ayaklanma süresi ortopedik ve genel sağlık durumuna göre değişkenlik gösterir. Tahmini 6-8 haftalık zaman dilimi boyunca uzman hekim tarafından belirtilen uyarıların dışına çıkılmamalıdır.

Kalça Protezi Hazırlık Süreci 

Bütün cerrahi müdahale süreçlerinde olduğu gibi ortopedi tedavilerinde de kapsamlı bir hazırlık dönemi söz konusudur. Belirli yaş grubunun üzerine uygulandığı için anestezinin ortaya çıkaracağı etkenler kontrol altında tutulur. Aynı zamanda kalça protezi ameliyatı sonrası yürüme ve diğer faaliyetleri olumlu yönde etkiler. Kanama ve enfeksiyon oluşumunun da önüne geçilmesi noktasında oldukça önemlidir.

Kalça Protezi Sonrası

Kalça ekleminde hasar görülen bireylere yapılan teşhisin ardından uygun tedavi yöntemi belirlenir. Kısmi veya total kalça protezi operasyonu yöntemleri çerçevesinde hastanın mevcut eklem hasarı tedavi edilir. Kişilere kalça protezi gereken durumlar ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Kireçlenme sonucunda ciddi boyutlara ulaşan yıpranma
  • Romatizmaya bağlı oluşan rahatsızlıkların eklem işlevlerini sınırladığı durumlarda
  • Dolaşım bozuklukları
  • Çocukluk döneminde gelişimsel nedenlere sonucunda ortaya çıkan rahatsızlıkları
  • Kemik tümörleri
  • Eklem enfeksiyonları

Kalça Protezi Sonrası İyileşme Dönemi

Protez cerrahisi yöntemleri sayesinde eklem rahatsızlıklarında büyük oranda iyileşme kaydedilir. Özellikle hastaların yaşam standartlarına katkı sağladığı belirtilir. Ortopedi ve travmatoloji uzmanlığı çerçevesinde etkili bir iyileşme döneminin geçirilmesi oldukça önemlidir. Kalça protezi sonrası dönemde kişilerin yaşayabileceği yan etkiler önlenerek günlük aktivitelere geri dönüş yapılması sağlanır.

Operasyon esnasında kalça eklemindeki hasarın boyutunu anlamak adına gelişmiş yöntemlerden faydalanılır. Böylelikle eklem yapısına uygun kalça protezi tasarlanır. Uygun açı ve pozisyonda yerleştirilmesinin ardından kalça eklemi fonksiyonları eski formuna kavuştuğu gözlemlenir. Ameliyat sonrasını izleyen günler, anestezinin yol açtığı etkilerin azalması açısından önemlidir. Alanında deneyimli ve uzman hekim tarafından gerekli bilgilendirme yapılır.

Kalça protezinin dayanıklılığı açısından bacakların hangi pozisyonlarda konumlandırıldığı doğrudan etkiler. Uzman doktorunuzun belirttiği süre boyunca yan uzanmak gibi pozisyonlar sakıncalıdır. Aynı zamanda ameliyat ertesinde ne zaman egzersizlere başlanacağı hakkında alanında uzman hekime danışılmalıdır.

Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası

Total Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası Yürüme 

Protez cerrahisi ertesi dönemde hastanın öz bakımını sürdürmesi için desteğe ihtiyaç duyabilir. Belirli bir yaşın üzerindeki bireyler başta olmak üzere kalça protezi sonrası dönemde karşılaşılan bir durumdur. Özellikle yürüme, giyinme ve benzeri gün içerisindeki aktivitelerin sürdürülmesi noktasında kalça eklemi aktif rol oynamaktadır. Fakat genç yaşta protez cerrahisiyle tedavi olan hastalarda durum farklı ilerlediği gözlemlenir. İlk birkaç hafta boyunca temel ihtiyaçların giderilmesinde diğer kişilerin yardımı gerekebilir.

Uzun dönemde total kalça protezi uygulanan bireylerin efor gerektiren eylemlerden uzak durmaları önerilir. Protezin uzun yıllar kullanılması adına etkili bir unsurdur. Ender görülen durumlar dışında kişilerin ilk birkaç ay sonrasında kendi rutinlerine döndükleri gözlemlenir. Eklem rahatsızlıkları ve iyileşme dönemi hakkında sorularınız için alanında uzman ekibimize ulaşabilirsiniz.