Bebeklik dönemi itibariyle beyin ve kas dokularının arasında ortaya çıkan bağlantı probleminden kaynaklı bazı rahatsızlıklar meydana gelir. Bu sebeple serebral palsi neden olur ve etkileri nelerdir gibi soruları da beraberinde getirir. Beyin yapısı, gelişimsel süreç esnasında çeşitli etkenler dolayısıyla zarar görmektedir. Pediatrik ortopedi uzmanlığı çerçevesinde hastalığın seviyesine göre tedavi planı oluşturulur.

Erken dönemde teşhis edilmesi hastalıkla baş etme noktasında son derece önemlidir. Alanında uzman hekimler tarafından belirlenen test ve tetkikler uygulanır. Beyin dokularının aldığı hasarın boyutunu teşhis etmek amacıyla fayda sağlamaktadır. Bazı hastalarda doğum öncesi dönemde oluşabilmektedir. Anne karnında gelişen bir sorundan kaynaklı olduğu tahmin edilir. Genellikle bebeklerde motor gelişimlerini olumsuz yönde etkileyen belirtilerle karşılaşılır.

Bebeklerde Serebral Palsi Neden Olur?

Hastalığın sebeplerini anlamak adına ilk etapta nasıl teşhis edildiği anlaşılmalıdır. Fiziksel muayene ve kişinin günlük aktivitelerde karşılaştığı problemlerle ilgili bilgi edinilir. Aile üyelerinde kalıtsal hastalığa yol açacak bir durum olup olmadığına yönelik inceleme yapılır. Devamında gelişimsel gerilemeye dair herhangi bir bulgu olup olmadığı kontrol edilir. Eğer serebral palsi hastalığından şüphe edilen bir durum görülürse radyolojik görüntüleme tekniklerine başvurulur.

Serebral Palsi Neden Olur

Serebral palsi sonucunda günlük aktivitelerin kalitesinin düştüğü gözlemlenir. Konuşma ve diğer bilişsel becerilerin büyük oranda hasar almaktadır. Özellikle fiziksel yetilerin kısıtlanması, ortopedik sağlığı olumsuz yönde etkilemektedir. Serebral palsi nedenleri ise kişiler tarafından merak edilir. Genellikle hamilelik dönemi ve doğum sonrasında gelişebilen problemlerden kaynaklanır. Sebepleri maddeler halinde sıralamak gerekirse;

  • Erken doğum sebebiyle beyin gelişimini riske sokan bazı durumlarla karşılaşılabilir.
  • Kilo bakımında düşük seviyelerde doğum gerçekleşmesi halinde serebral palsi oluşabilir.
  • Kan pıhtılaşmasına bağlı olarak hastanın sinir sistemi zarar görebilir.
  • Anne ve bebek arasında kan uyuşmazlığı
  • Doğum sırasında bebeğin oksijen seviyesinin düşmesi sonucunda beyinde ciddi boyutlarda hasara sebep olmaktadır.
  • Annenin gebelik sürecinde bebeğin sinir sisteminde hasara sebep olacak enfeksiyon oluşabilir.
  • Hamilelik sürecinde alkol, sigara ve benzeri maddelerin kullanımı da serebral palsi başta olmak üzere çok sayıda kalıtsal hastalığa neden olabilir.

Serebral Palsi Belirtileri Nelerdir?

İskelet sistemine verdiği hasarlar sonucunda ortopedik açıdan da ciddi anlamda sağlık problemlerine neden olur. Kas ve yumuşak dokularda birtakım problemler oluşur. Aynı zamanda vücudun genel duruşuyla alakalı sağlık sorunları teşhis edilir. Serebral palsinin belirtileri, kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Şiddetli veya hafif derece olarak sınıflandırılabilir. Beynin hangi bölgesinin hasar gördüğüne bağlı olarak değişim gösterir.

Hastalığın beyin gelişimi esnasında oluşan hasar sonucunda ortaya çıkmaktadır. Genellikle bebeklik çağı itibariyle belirtiler kendini gösterir. Beklenmedik refleksler, omurga yapısında sertlikler ve vücuttaki kaslarda gevşeme bulguları teşhis edilir. Ek olarak gözle görülür bir şekilde duruş ve yürüme bozuklukları da görülebilmektedir. Serebral palsinin seviyesine göre de duyu organlarında gelişimsel problemler ortaya çıkabilir. Görme ve yutkunma işlevlerinde gerileme yaşanır.

Çocuklarda görülen ileri seviyelerdeki ortopedik sağlık sorunları, serebral palsi nedenleri ile alakalı olduğu tahmin edilir. Alanında uzman hekimler tarafından yapılan tetkikler sonucunda hastalığın şiddeti belirlenir. Doğum öncesi, doğum esnasında ve doğum sonrası dönemlerde gelişimsel anlamda yaşanan sorunlara göre değişkenlik gösterir.

Serebral Palsi Nedenleri

Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi sürecinin planlaması, pek çok etkenin beraber gözden geçirilmesi sonucunda gerçekleştirilir. Bilişsel gelişim, duyu organları ve eklem işleyişi gibi unsurlar incelenmelidir. Ardından hastanın güncel sağlık durumuna bağlı olarak tedavi planı oluşturulur. Serebral palsi belirtileriyle baş etme noktasında fayda sağlamaktadır. Özellikle başlangıç seviyesinde teşhis edilip tedavisine başlanan hastalarda büyük oranda ilerleme kaydedildiği gözlemlenir.

Erken dönemde başlanan tedavini sağlık açısından bazı avantajları bulunur. Beyin içerisinde tahribata uğrayan sinir dokularının onarımı sağlanır. Anlama, konuşma ve eklem hareketlerini yürüten kasların yönetimi gibi konulara yönelik gerekli uygulamalar yapılır. Hastalığın olumsuz etkilerini en az düzeye indirmeye hedefleyen yöntemlere başvurulur.

Ortopedi ve travmatoloji ve fizik tedavi uzmanlığından faydalanılır. Kişinin gelişimi takip eden çocuk doktoru ve alanında uzman nörolog ile beraber süreç yürütülür. Tedavi kapsamında farklı uzmanlık dallarına başvurulmasıyla beraber serebral palsiye yönelik olumlu sonuçlar elde edilir. Erken teşhis ve etkili rehabilitasyon uygulamalarıyla hastanın yaşamını daha konforlu hale getirilebilir. Serebral palsi neden olur, belirtileri ve tedavi süreciyle alakalı sorularınız için bizlere ulaşabilirsiniz.